Congratulations to all of our winners!

The following winners represent some of the best and most inspired work in labor communications and are to be congratulated in promoting the highest standards of labor journalism. The awards were presented at a special Awards Luncheon on December 12 at the AFL-CIO headquarters, in Washington, D.C. You can view photos from the Awards Luncheon here.

Steinbock Award
The highest single award for journalistic excellence

IBEW 1245
Brother’s Keeper
by Eric Wolfe

AFGE
1st Place: Best Front Page/Cover, “Government Standard”
2nd Place: Long Audio Programs, “Shutdown devastating for workers, AFGE president says – October 4, 2013″

AFM Local 47
1st Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “LA Phil Goes to Europe / Musicians Rally for Immigration Reform Now!”
1st Place: Saul Miller Award – Organizing, “Musicians Rock Marvel in Cleveland”
3rd Place: Saul Miller Award – Organizing, “Marvel: Bring the Music HOME!”

AFM Local 802
2nd Place: General Excellence – Local & Regional Publications, ALLEGRO magazine

AFSCME Council 28/WFSE
1st Place: Broadcast or Cable TV Programs, Our View, February 2014
1st Place: Long Videos (> 5 min), “A Year of Bargaining: Evergreen team chronicles contract fight at critical stage”
2nd Place: Broadcast or Cable TV Programs, Our View, August 2013
3rd Place: General Excellence – Non-Periodical Publications, “Council 28 Action Agenda”
3rd Place: Best News, “Supreme Court asked to overturn ‘raw deals’ on pensions”

AFSCME District Council 37
1st Place: Best Cartoon, “Communities and DC 37 mobilize to stop library sell-offs”
1st Place: Best Series, “NYCHA series”
2nd Place: Best Photo Essay or Gallery, “Goldwater Hospital closing after generations of care”
3rd Place: Best Design Newspapers and Newsletters, “50th anniversary of the March on Washington”

AFSCME Local 1549
2nd Place: Audio Spots, “An Understaffed 911 Is A Real Emergency”

AFSCME Local 3930
3rd Place: Internet Award / Best Content, “UDW website”

AFSMCE Council 5
1st Place: Best Photograph, “Historic Victory”
1st Place: Best Feature Story, “Fixing it Themselves”
2nd Place: Best Labor History Story, “Equal Pay — for Real”
2nd Place: Saul Miller Award – Organizing, “Respect: Edina nursing home workers join AFSCME to have a bigger say in the care they provide”

Air Line Pilots Association (ALPA)
1st Place: General Excellence – Newspapers and Newsletters, “The Roar from 44 (Delta LEC #044), 1,000 to 10,000″
2nd Place: Best Front Page/Cover, Air Line Pilot Magazine, December 2013 Issue
2nd Place: General Excellence – Magazines, Air Line Pilot Magazine
2nd Place: General Excellence – Newspapers and Newsletters, The New York Minute (ALPA Delta LEC #66), 1,001 to 10,000
2nd Place: Best Informational Graphic, “ALPA-PAC Faces Stiff Industry Competition”
2nd Place: Best Labor History Story, “Remembering the Pilots of the Great Silver Fleet”
2nd place: Best Series, “ALPA Represents”
3rd Place: General Excellence – Newspapers and Newsletters, “The Delta Widget (ALPA Delta MEC), 10,000 to 30,000″
3rd Place: Best Analysis, “The Landing – Political Twitterverse”

Amalgamated Transit Union
1st Place: Best Design Internet, “ATU International Website”
1st Place: Best Cartoon, “Struggle Against Austerity – In Transit Jan/Feb 2013″
1st Place: Saul Miller Award / Political Action, “What Works – ATU Members Shaking Things Up All Over U.S. and Canada – In Transit May/June 2013″
2nd Place: Best Design Magazines, “Struggle Against Austerity – In Transit Jan/Feb 2013″
2nd Place: Best Editorial or Column, “Atlanta Transit Bill Harkens Back to the Days of Jim Crow”
3rd Place: Best Front Page/Cover, “Struggle Against Austerity – In Transit Jan/Feb 2013″

Building Bridges
1st Place: Long Audio Programs, “Building Bridges: Across the March of Time 1963 to 2013, for Jobs & Justice-Marching on Washington”
2nd Place: Long Audio Programs, “Building Bridges Radio: Protesting Wal-Mart’s Brave New World of Business”

California School Employees Association
1st Place: Best Feature Story, “The Greening of California Public Schools”
2nd Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “Newslink”
2nd Place: Best Illustration, “The Greening of California Public Schools”
3rd Place: Best Design Nonperiodical Publications, “Lead, Inspire, Engage: A Planning Calendar”
3rd Place: General Excellence – Local & Regional Publications, Focus Magazine
3rd Place: Best Profile, “Payroll Accountant Good With More Than Numbers”
3rd Place: Best Series, “The Affordable Care Act”

COPE 378
1st Place: General Excellence – Local & Regional Publications, Local Voice
1st Place: Best Use of Social Media, “Communicating our History Through #ThrowbackThursday”
3rd Place: Best Use of Social Media, “Call Centre Action Month”
3rd Place: Best Cartoon, “Death Stars Need Workplace Safety Too”

CPWR – The Center for Construction Research and Training
1st Place: Best Design Print, “CPWR Highlights 2013 – Why We Do This Work”
1st Place: Short Videos (< 5 min), “Lessons to Go Home Safe – Case #2: Look Up and Live”
1st Place: General Excellence – Non-Periodical Publications, “CPWR Highlights 2013 – Why We Do This Work”

CSEA, Inc.
2nd Place: Best News, “True stories you can’t make up in the real ‘new’ New York”
3rd Place: Best Front Page/Cover, “Camp Runamuck”
3rd Place: Best Design Internet, “CSEANY.org”
3rd Place: Best Photograph, “Les Dawson”

CWA Local 1180
1st Place: Best Front Page/Cover, “Communique – Fall 2013 Cover”

FX Group
1st Place: Best Design, “56th GRAMMY® Awards”
1st Place: General Excellence – Other Labor Organizations, “56th GRAMMY® Awards”
2nd Place: Best Design, “Emmy® Almanac 2014 Edition”
2nd Place: General Excellence – Other Labor Organizations, “Operator 2013″
3rd Place: Best Design, “GRAMMY® Hall of Fame 40th Anniversary”
3rd Place: General Excellence – Other Labor Organizations, “Emmy® Almanac 2014 Edition”

IAMAW
1st Place: Long Promos/Public Relations, “Stronger”
1st Place: General Excellence – Blog, “iMail”
1st Place: Internet Best Content, “IAM Mobile 3.0 App”
1st Place: Best Use of Social Media, “Deep Six U-6″
2nd Place: Electronic Media / Labor History, “STAR OF AMERICA”
2nd Place: Long Promos/Public Relations, “Deep Six U-6″
2nd Place: Long Videos (> 5 min), “THE AMERICAN DREAM”
2nd Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “iMail”

IAMAW District 751
2nd Place: General Excellence – Blog, “Machinists News”

IATSE
1st Place: General Excellence – Magazines, The Official Bulletin

IBEW Local 1245
1st Place: Best Design Newspapers and Newsletters, “Utility Reporter – Publication Design”
1st Place: Best Informational Graphic, “Weingarten Rights”
1st Place: Best Labor History Story, “Brotherhood and Betrayal: The 1913 IBEW Strike at PG&E”
2nd Place: Internet Award / Best Content, “www.ibew1245.com”
3rd Place: General Excellence – Local & Regional Publications, Utility Reporter
3rd Place: Saul Miller Award / Political Action, “Fresno Measure G Defeated”

International Brotherhood of Boilermakers
1st Place: General Excellence – Non-Periodical Publications, “LEAP Manual | Legislative Education Action Program Guide”
2nd Place: Best Design Newspapers and Newsletters, “The Boilermaker Reporter, Issue V52N4″
2nd Place: Best Front Page/Cover, “The Boilermaker Reporter, Issue V52N4″
2nd Place: General Excellence – Website, “International Brotherhood of Boilermakers”
3rd Place: Best Editorial or Column, “EPA rules will not effectively impact world climate change”

International Brotherhood of Electrical Workers
1st Place: Best Design Newspapers and Newsletters, The Electrical Worker
1st Place: Education&Training/K-12 Education, “Lobbying 101″
1st Place: Internal or External Organizing, “Organizing Over Long Distances”
1st Place: Short Videos (< 5 min), “Solar Power: Made in the USA”
1st Place: Spots/Short Video Promos (<60 secs), “IBEW – It’s about growing a community”
1st Place: Best Analysis, “Exposing the Underground Economy Labor, Lawmakers Take on Payroll Fraud”
1st Place: Best Editorial or Column, “From the Officers: Stand with Low-Wage Workers”
1st Place: Best Labor History Story, “Centenary of the IBEW’s Reid-Murphy Split”
1st Place: Best News, “Sequester Shutters Space Fence, Mothballs Nuclear Submarine”
1st Place: Saul Miller Award / Organizing, “Union-Busting ‘Onslaught’ Snares Organizing Campaign”
2nd Place: Education&Training/K-12 Education, “Manufacturing Code of Excellence”
2nd Place: Best Analysis, “CONSTRUCTION COMEBACK?Tentative Recovery Driving”
2nd Place: Best Feature Story, “‘The Perfect Storm?’ Skilled Worker Shortage Looms for Construction Branch”
2nd Place: Best Profile, “Who We Are: Georgia Foreman Doubles as Wildlife Adventurer”
2nd Place: Saul Miller Award / Political Action, “Nebraska Local Helps Defeat Water Plant Privatization”
3rd Place: Best Front Page/Cover, “The Electrical Worker”
3rd Place: Internal or External Organizing, “Winning Organizing Battles Through Creativity”
3rd Place: Short Videos (< 5 min), “IBEW, Manufacturer Partnership Brings Jobs Back from China”
3rd Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “IBEW Media Wire”
3rd Place: Internet Best Content, “IBEW Facebook”
3rd Place: Best News, “IBEW Members Build the World’s Largest Light Sculpture in San Francisco”
3rd Place: Best Profile, “‘It Was Literally A Sweatshop’ Okla. Organizers Go to Bat for Fired Tech Employees”

LIUNA
1st Place: General Excellence – Website, “LIUNA Website”

Los Angeles/Orange Counties Building and Construction Trades Council
1st Place: Best Front Page/Cover, “All-Union BNSF Rail Yard Wins at City (May Issue)”
1st Place: Best Editorial or Column, “Repeal the Two-Thirds Requirement”
1st Place: Best News, “Labor Rallies to Protest Non-Union Contractor”
1st Place: Best Profile, “Man of Steel”
1st Place: Saul Miller Award / Organizing, “Labor Rallies to Protest Non-Union Contractor”
1st Place: Saul Miller Award / Political Action, “Building Trades Protect CEQA and Wages at Capitol”
2nd Place: Best Photograph, “Student Linda Ramos Considers Iron Work”
2nd Place: Best News, “$7 Billion More for Work at LA Schools”
2nd Place: Saul Miller Award / Political Action, “Building Trades Triumph for Workers”
3rd Place: Best Front Page/Cover, “$7 Billion More for Work at LA Schools”
3rd Place: General Excellence – State & Central Body Publications, “Building Trades News – April and May Issues”
3rd Place: Best Photograph, “The Vote at City Hall Will Create Building Trades Jobs”
3rd Place: Best News, “All-Union Rail Yard Wins at City”

Metro Washington Labor Council/AFL-CIO
1st Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “Union City”

Minneapolis Regional Labor Federation
1st Place: Best Photo Essay or Gallery, “March for Dignity and Justice, 10/5/13″
1st Place: Best Photograph, “SEIU janitors, security officers authorize strike”
1st Place: Saul Miller Award / Collective Bargaining, “SEIU Local 26 janitors, security officers vote to authorize strike”
2nd Place: Best Front Page/Cover, “Minneapolis Labor Review, February 22, 2013 front page”
2nd Place: General Excellence – State & Central Body Publications, “Minneapolis Labor Review, January 25, 2013 and February 22, 2013 issues”
2nd Place: Best Editorial or Column, “Overdue raise in state’s minimum wage would benefit all workers”

John Moyle
1st Place: Best Editorial or Column, “Oh Snap!”
2nd Place: General Excellence – Blog, “IBEW Local One Volunteers with Rebuilding Together”
2nd Place: Best Profile, “Labor Rising offers new methods for cutting-edge organizing”
3rd Place: Best Profile, “IBEW Local 1 electrician ensures heroes get proper welcomes; Union recognizes his efforts”

National Conference of Firemen and Oilers/ District Local 32BJ SEIU
1st Place: Saul Miller Award / Political Action, “Purple Wave Helps Obama Carry Ohio”
2nd Place: Best Profile, “Is the North Pole in North Platte?”

NYSUT
1st Place: Best Front Page/Cover, “Poverty ”
1st Place: General Excellence – Blog, “Goodman Mountain: A hometown passage to vivid air and civil rights”
1st Place: General Excellence – Website, “NYSUT”
2nd Place: Best Design Nonperiodical Publications, “Back to School ”
3rd Place: Best Illustration, “Black History Month poster”
3rd Place: Best Informational Graphic, “Celebrate Hispanic Heritage “

Ohio Civil Service Employees Association
2nd Place: General Excellence – Local & Regional Publications, Public Employee Quarterly – Winter and Spring 2013
2nd Place: Best Series, “Life disrupted”

Pacific Media Workers Guild, CWA Local 39521
1st Place: Best Photo Essay or Gallery, “Hundreds gather at City Hall to hear Supreme Court decision on gay marriage”

Pennsylvania AFL-CIO
1st Place: Best Analysis, “Pennsylvania AFL-CIO Analysis: Over 35,000 Voters Were Disenfranchised In 2012 General Election As A Result Of Voter ID”
2nd Place: Best Design Print, “PA AFL-CIO 2013-2014 Legislative Directory”

Peoples World
1st Place: Best News, “Unity was their cry – fast food workers go global”
2nd Place: Best Analysis, “2013 – Year of the bold new labor movement”
3rd Place: Best Analysis, “Documents expose new ALEC scheme to kill clean energy”

Professional Employees Association
1st Place: Electronic Media / Labor History, “The Professional Employees Association: Serving Professionals for 40 Years”
1st Place: General Excellence – Local & Regional Publications, The Professional
1st Place: Best Design Internet, “Endangered Experts”

Professional Staff Congress (PSC)/ CUNY, AFT Local 2334
1st Place: Best Illustration, “The Militarization of CUNY?”
2nd Place: Best Design Newspapers and Newsletters, “The national Pathways petition”
2nd Place: Best Front Page/Cover, “Against Austerity”
2nd Place: Best Analysis, “SUNY Buffalo shutters Shale Institute”
3rd Place: Best Editorial or Column, “CUNY first, users last”

PTE 17
2nd Place: Best Design Magazines, Insight Magazine
3rd Place: General Excellence – Local & Regional Publications, Insight Magazine

Public: Employees Federation (PEF) Council 234/SEIU
1st Place: Electronic Media / Education&Training/K-12 Education, “The Many Roles of a Steward”
2nd Place: Electronic Media / Education&Training/K-12 Education, “Workers’ Compensation Training Video”

SAG-AFTRA
1st Place: Best Design Magazines, SAG-AFTRA Magazine, Fall 2013
1st Place: Best Illustration, “Plunge into the Commercials Deal”
1st Place: Best Profile, “Rita Moreno: 50th Life Achievement Honoree”
2nd Place: General Excellence – Non-Periodical Publications, “SAG-AFTRA National Convention Journal”
3rd Place: Education&Training/K-12 Education, “Living Commercials Contract”
3rd Place: General Excellence – Magazines, SAG-AFTRA Magazine
3rd Place: Best Feature Story, “Voiceover Performers: More Than Just Talking for a Living”

Sheet Metal Workers International Association
1st Place: Best Series, “A History of the International Association of Sheet Metal, Air, Rail and Transportation Workers”
3rd Place: Best Design Internet, “SMART-Union.org website”

Southern Oregon Area Local/APWU #342
1st Place: General Excellence – Local & Regional Publications, Southern Oregon Area Review

St. Louis/Southern Illinois Labor Tribune
1st Place: Best Front Page/Cover, “SOLIDARITY!”
1st Place: Best Cartoon, “The Santa-Union charity work brings Christmas to our communities all year round”
1st Place: Best Photograph, “Remembering The Fallen”
1st Place: Best Labor History Story, “Fund drive could bring repairs, renovations to Mother Jones Monument”
1st Place: Best Profile, “Sherwood Kerker, crusading editor for working familes, dies at 82″
1st Place: Best Series, “Lead Poisoning”
2nd Place: Best Design Internet, “Labor Tribune Website”
2nd Place: Best Photograph, “Summertime Blues”
2nd Place: Best Editorial or Column, “Right-to-work (for less) does nothing for workers”
2nd Place: Best News, “Belleville Labor & Industry Museum tells the story of Americans at work”
2nd Place: Best Series, “Faith/Labor Alliance”
3rd Place: Best Editorial or Column, “Building Trades cite accomplishments in growing local, state economy as example of how cooperation can work for everyone, everywhere”
3rd Place: Best News, “How a retired Peabody miner found himself at the mercy of Patriot Coal’s bankruptcy plan”

St. Paul Regional Labor Federation
1st Place: General Excellence – Blog, “The Saint Paul Union Advocate”
1st Place: General Excellence – State & Central Body Publications, “The Saint Paul Union Advocate”
2nd Place: Best Analysis, “Shutdown left federal workers caught in political crossfire”

TWU
1st Place: Documentary/Social Issues, “TWU 24th Constitutional Convention: Frontlines of Hurricane Sandy”
1st Place: Electronic Media / Labor History, “TWU 24th Constitutional Convention: Labor Protests & Uprising”
2nd Place: Internal or External Organizing, “Citrus Drivers Organize”
2nd Place: Short Videos (< 5 min), “TWU Young Workers”

TWU Local 100
1st Place: General Excellence – Non-Periodical Publications, Transport Workers Bulletin
2nd Place: Multimedia Campaign, “Stand Back New York!”
3rd Place: Best Front Page/Cover, “Out With the New, In With the Old”

UFCW Canada
1st Place: Long Audio Programs, “100 Years of Solidarity”
1st Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “DIRECTIONS Newsletter”
1st Place: Best Informational Graphic, “Harper’s growing scandal”
2nd Place: Internet Best Content, “www.ufcw.ca”
2nd Place: Best Design Internet, “www.ufcw.ca”
2nd Place: Best Use of Social Media, “S.A.M.E. – Students Against Migrant Exploitation”
2nd Place: Best Illustration, “World Mental Health Day”
3rd Place: Electronic Media / Labor History, “100 Years of Solidarity”
3rd Place: Best Illustration, “Human Rights Day, December 10″

UFCW Local 1167
2nd Place: Best Photograph, “Fall 2013 Desert Edge”

UFCW Local 175 & 633 CANADA
3rd Place: Best Design Magazines, “Checkout September 2013″
3rd Place: General Excellence – Website, “UFCW Locals 175 & 633 Website”

UFCW Local 21
1st Place: Best Design Nonperiodical Publications, Stand Together – 2013 Contract Negotiations
3rd Place: Multimedia Campaign, “Stand Together — 2013 Grocery Store Workers Contract Negotiations Campaign”

UFCW Local 324
3rd Place: Best Photo Essay or Gallery, “Dozens arrested as Walmart workers….”
3rd Place: Best Analysis, “Local’s legal strategy could soon earn place in history”
3rd Place: Best Labor History Story, “Stop the Presses! LA Times Bombing”

UFCW Local 400
1st Place: Best Design Magazines, “Local 400 Union Leader — Summer 2013 issue”
1st Place: Best Analysis, “Virginia Enacts Laws To Suppress Minority Vote”
1st Place: Best Editorial or Column, “Sec.-Treas. Update — Voting Rights Under Attack”
1st Place: Best Profile, “Local 400 ACTS!”
1st Place: Saul Miller Award / Collective Bargaining, “Members Mobilize for Tough Giant-Safeway Contract Fight”
2nd Place: General Excellence – Local & Regional Publications, UFCW Local 400 Union Leader
2nd Place: Best Design Internet, “UFCW Local 400 website”

UFCW Local 8 – Golden State
2nd Place: Best Front Page/Cover, “Voice of Action Summer 2013″
2nd Place: Best Editorial or Column, “People Before Profits”

UFCW Local 99
2nd Place: Best Feature Story, “Doing the Right Thing”

Union Privilege
1st Place: General Excellence – Blog, “Union Plus Blog Posts”
1st Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “Union Plus E-news”
1st Place: General Excellence – Website, “Union Privilege website”
3rd Place: Best Design Internet, “Union Privilege website”

United Federation of Teachers (UFT), AFT Local 2
1st Place: Spots/Short Video Promos (<60 secs), “Mobilizing for the June 12 MLC rally”
1st Place: General Excellence – Local & Regional Publications, New York Teacher
2nd Place: General Excellence – Website, “uft.org”
2nd Place: Best Cartoon, “Care to repeat that under oath?”
2nd Place: Best Informational Graphic, “Recovery of the Few: A Tale of Two Cities”
3rd Place: Long Videos (> 5 min), “Kids helping kids”
3rd Place: Best Feature Story, “Self-expression takes shape”

United Mine Workers of America
1st Place: Best Front Page/Cover, “The Fight Is On”
1st Place: Long Videos (> 5 min), “UMWA Wives”
1st Place: Multimedia Campaign, “Fairness At Patriot”
2nd Place: Spots/Short Video Promos (<60 secs), “Fairness at Patriot TV spot”
2nd Place: Best News, “Settlement Reached with Peabody, Patriot”

United University Professions (UUP)
1st Place: Internet Award / Best Content, “UUP Website”
1st Place: Best News, “Taking a Stand for Downstate”
2nd Place: Long Videos (> 5 min), “May 9 Events to Save SUNY Downstate Medical Center”
2nd Place: General Excellence – Non-Periodical Publications, “UUP 40th Anniversary Booklet”
2nd Place: Best Use of Social Media, “SUNY Downstate Medical Center Text messaging campaign”
2nd Place: Saul Miller Award / Political Action, “Open SUNY threatens quality, may limit access”
3rd Place: General Excellence – Electronic Newsletter, “The Connection – Nov. 18, 2013; Dec. 16, 2013″

University of Minnesota Labor Education Service
1st Place: Documentary/Social Issues, “Who Built Our Capitol?”
1st Place: Long Videos (> 5 min), “Twin Cities Black Friday – End Poverty Wages”
1st Place: Short Videos (< 5 min), “Retail Cleaner’s Strike, Minneapolis, June 2013″
1st Place: Internet Awards / Best Content, “Workday Minnesota”
1st Place: Best Design Internet, “Workday Minnesota”
1st Place: Best Analysis, “Can union co-ops save democracy?”
2nd Place: Short Videos (< 5 min), “Carwash Workers’ Labor/Community Partnership”
2nd Place: General Excellence – Website, “Workday Minnesota”

Washington State Labor Council
1st Place: Education &Training/K-12 Education, “Weingarten Rights: Training for Shop Stewards”
1st Place: Long Videos (> 5 min), “The Underground Economy and Wage Theft”
1st Place: General Excellence – Website, “The Stand”
1st Place: Internet Awards / Best Content, “The Stand”
1st Place: Best Design Internet, “The Stand”
1st Place: Best Informational Graphic, “Let’s lose THEIR baggage”